Acta Mediaevalia. Series Nova

Cel i zakres

Założone pod koniec 2023 roku czasopismo naukowe „Acta Mediaevalia. Series Nova” nawiązuje do znakomitej tradycji serii wydawniczej „Acta Mediaevalia” (istniejącej od 1973 roku), chcąc ją twórczo rozwijać. W ramach serii wydawniczej do 2014 roku publikowano artykuły, rozprawy doktorskie oraz edycje krytyczne tekstów średniowiecznych. W odróżnieniu od swojej zacnej poprzedniczki, czasopismo naukowe „Acta Mediaevalia. Series Nova” od 2024 roku ukazuje się jako rocznik w formie tomów tematycznych. Pozwala to na wyprofilowanie wydawnictwa pod kątem konkretnych problemów badawczych dotyczących szeroko pojętej mediewistyki. W czasopiśmie ukazują się przede wszystkim niepublikowane wcześniej tematyczne artykuły naukowe, a także krytyczne edycje średniowiecznych tekstów źródłowych, jak również recenzje.

Celem „Acta Mediaevalia. Series Nova” jest prezentowanie szerokiemu gronu odbiorców tekstów naukowych mieszczących się w profilu tematycznym danego tomu i wnoszących istotną wartość do mediewistycznego dyskursu naukowego. Wydawnictwo chce inspirować uczonych do interdyscyplinarnych badań nad średniowieczem, których owocem będą reprezentujące wysoki poziom naukowy publikacje. Czasopismo mocno stawia na wymianę myśli naukowej na forum międzynarodowym – stąd też przyjmuje do publikacji teksty napisane w języku angielskim, niemieckim lub francuskim oraz publikuje na swoich łamach artykuły badaczy z zagranicy, co pozwala na odzwierciedlenie najnowszej międzynarodowej dyskusji nad wybranymi zagadnieniami badawczymi i pielęgnowanie relacji między polską i światową mediewistyką.

Zakres tematyczny tekstów publikowanych na łamach „Acta Mediaevalia. Series Nova” obejmuje średniowiecze powszechne (ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej) w przedziale chronologicznym ok. 700 – ok. 1550 r. Czasopismo, skupiające się przede wszystkim na upowszechnianiu wyników badań naukowych z zakresu historii średniowiecza, jest otwarte na interdyscyplinarne ujęcia tego tematu, a tym samym na publikacje z zakresu szeroko pojętej kultury intelektualnej wieków średnich, obejmujące (poza historią) historię sztuki, filozofię oraz teologię. Każdy z tomów jest zorientowany na konkretny problem badawczy. Redakcja udostępnia informację o naborze tekstów (call for papers) z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwalającym potencjalnym autorom na staranne przygotowanie tekstu przed przesłaniem go do publikacji.

Scroll to Top