Doszła do nas smutna wiadomość o śmierci prof. Petra Sommera, znakomitego czeskiego mediewisty, współtwórcy i wieloletniego dyrektora praskiego Centrum medievistických studií.
Petr Sommer (1949-2023) był cenionym archeologiem i mediewistą, który zajmował się średniowieczną archeologią kościelną i dziejami klasztorów na ziemiach czeskich, a także początkami państw w Europie Środkowo-Wschodniej. W swoich badaniach szeroko stosował metodę porównawczą, która pozwoliła mu w nowy sposób spojrzeć na procesy tworzenia struktur politycznych i kościelnych we wczesnośrednowiecznych Czechach i państwach ościennych.
Do jego najbardziej znanych prac należą monografie o początkach chrześcijaństwa w Czechach (Začátky křesťanství v Čechách, 2001) i św. Prokopie (Svatý Prokop: Z počátků českého státu a církve, 2007), a także współredagowane przezeń: monumentalna synteza poświęcona dynastii Przemyślidów (Přemyslovci – budování českého státu, 2007), opracowania na temat czeskich klasztorów (Encyklopedie českých klášterů, 1997), a także praca zbiorowa poświęcona księciu Bolesławowi II (Boleslav II. Der Tschechischen Staat um das Jahr 1000, 2001).
Był jednym z organizatorów bardzo udanych wystaw: Europas Mitte um 1000 (2002), Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800-1300 (2014), i współredaktorem ich katalogów. Jest także współautorem wydanego dwa lata temu studium o św. Ludmile (Svatá Ludmila: Žena na rozhraní věků, 2021)
Przez wiele lat Petr Sommer był kluczową postacią w praskim CMS. Obok Františka Šmahela i Dušana Třeštíka należy do grona współtwórców tego ośrodka mediewistycznego. Podjął w nim pracę w roku 1998, tuż po zakończeniu kadencji dyrektora Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk (Archeologický ustav Akademie věd České republiky). W latach 2004-2019 pełnił funkcję dyrektora CMS.