25 kwietnia 2023 r. podpisano umowę między Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, reprezentowanym przez Prorektora ds. Nauki i Kadr, s. dr hab. Beatę Zarzycką, prof. KUL, a wydawnictwem Brepols, które reprezentował pan Chris VandenBorre, kierownik wydawniczy. Tym samym Polska dołączyła do grupy kilkudziesięciu krajów współpracujących z International Medieval Bibliography.
IMB to bibliografia zawierająca ponad 546 000 rekordów, w pełni opracowanych co do czasu, tematu, miejsca i zawierających wszystkie informacje bibliograficzne. Swoim zakresem obejmuje nie tylko tradycyjnie pojmowaną historię średniowiecza, lecz także prace z zakresu archeologii średniowiecznej, historii sztuki, filozofii, teologii, muzykologii, teatrologii, mediolatynistyki i filologii narodowych.
Centrum Studiów Mediewistycznych zobowiązało się do regularnego wprowadzania do IMB rekordów bibliograficznych odnotowujących wyniki polskich badań nad średniowieczem w wymiarze interdyscyplinarnym.
Wydawnictwo Brepols przyznało dostęp do International Medieval Bibliography realizowany przez Bibliotekę Uniwersyteckę KUL.
– Czy jest to reklama polskiej mediewistyki? – pyta dr Anna Adamska, koordynator zespołu bibliograficznego CSM. – Oczywiście. I trudno o lepszą.
Podpisanie umowy było okazją do organizacji panelu dyskusyjnego na temat International Medieval Bibliography i innych baz danych na platformie Brepolis. O swoich doświadczeniach opowiedzieli zarówno twórcy, jak i użytkownicy IMB z Polski i zagranicy.