Gotycka paleografia łacińska – praktyczne zajęcia z transkrypcji gotyckiego tekstu łacińskiego
Przytłaczająca większość rękopisów średniowiecznych zachowanych w polskich bibliotekach to rękopisy czternasto- i piętnastowieczne. Tylko dobra znajomość paleografii gotyckiej umożliwia zapoznanie się z ich zawartością. Dlatego właśnie podczas kursu paleografii w ramach pierwszej edycji Letniej Szkoły CSM skupimy się na lekturze tekstów kopiowanych różnymi odmianami pisma gotyckiego. Wyzwaniem jest nie tylko kształt liter, często odmienny od tych, które znamy z codzienności, ale i liczne skróty stosowane przez skrybów z oszczędności czasu i miejsca.
Zajęcia będą miały ściśle praktyczny charakter, a ich celem jest przygotowanie uczestników do samodzielnej transkrypcji tekstu, który będzie głównym bohaterem tej edycji szkoły.
Program kursu
- Krótka historia pisma łacińskiego.
- Brachygrafia, czyli nauka o skrótach.
- Pismo gotyckie w różnych wcieleniach: tekstura, kursywa, bastarda.
Prowadząca
Dr hab. Anna Zajchowska-Bołtromiuk, profesor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, jest absolwentką Diploma Programme in Manuscript Studies, Pontifical Institute of Medieval Studies w Toronto. Badania nad kulturą intelektualną dominikanów oraz późnośredniowieczną hagiografią opiera przede wszystkim na lekturze niewydanych tekstów rękopiśmiennych. Brała udział w opracowywaniu katalogu rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej, Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów, a obecnie jest członkiem zespołu kodykologicznego działającego w ramach CSM. Współpracuje również przy edycji Monumenta Vaticana Poloniae. Bardzo lubi czytać średniowieczne rękopisy i uczyć, zwłaszcza paleografii.