Szkoła została zorganizowana wspólnie przez Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu, Centrum Studiów Mediewistycznych w Lublinie oraz Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Karola w Pradze. Uczestnikami byli doktoranci z Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Węgier. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim i były prowadzone przez pracowników Oddziału Rękopisów BUWr oraz zaproszonych ekspertów z CSM i innych instytucji naukowych.
Szkoła Wiosenna powstała z inicjatywy prof. Lucie Doležalovej z Uniwersytetu Karola w Pradze – członkini Rady Naukowej Centrum Mediewistycznych Studiów w Pradze – i była odpowiedzią na potrzebę stworzenia intensywnego, międzynarodowego formatu szkoleniowego dla młodych badaczy rękopisów. Koordynatorem całego przedsięwzięcia był dr Adam Poznański – asystent badawczy w CSM i pracownik BUWr.
Część uczestników związana była z międzynarodowym projektem badawczym prof. Doležalovej pt. THEEND. Innovation and Inertia: The End of Medieval Scribes, a ich udział w wydarzeniu został dofinansowany w ramach programu NAWA PROM.
Uczestnicy wzięli udział w intensywnych warsztatach obejmujących:
- wykłady poświęcone późnośredniowiecznym skrybom funkcjonującym już w epoce druku,
- prezentacje na temat średniowiecznych opraw i ich znaczenia dla badań proweniencyjnych,
- zajęcia z wykorzystania baz danych w badaniach prozopograficznych,
- wykłady o historii opactwa żagańskiego i losach jego biblioteki.
Najważniejszym elementem Szkoły była praca z oryginalnymi rękopisami ze zbiorów BUWr. Uczestnicy, podzieleni na siedem zespołów badawczych, analizowali kodeksy pochodzące z Żagania. Ich zadaniem było m.in.:
- odczytywanie kolofonów (podpisów skrybów),
- identyfikacja pisarzy i zbieranie informacji na ich temat,
- analiza opraw i znaków wodnych w papierze (filigranów).
Podsumowaniem intensywnych prac była sesja prezentacyjna, podczas której każda z grup zaprezentowała wyniki swoich badań. Efekty ich pracy spotkały się z dużym uznaniem prowadzących. Prof. Wojciech Mrozowicz z zespołu kodykologicznego stwierdził z przekonaniem: „Jestem spokojny o swoich sukcesorów.”
Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy w języku łacińskim oraz wzięli udział w wycieczce po wrocławskim Starym Mieście, połączonej ze zwiedzaniem Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Program
