Jednym z zadań Centrum Studiów Mediewistycznych jest współtworzenie największej na świecie bibliografii mediewistycznej, czyli International Medieval Bibliography.
Z okazji podpisania umowy o współpracy między CSM KUL a wydawcą bibliografii Brepols Publishers został zorganizowany panel dyskusyjny poświęcony IMB. Wzięli w nim udział zarówno twórcy, jak i użytkownicy IMB z Polski i zagranicy. 25 kwietnia w sali senackiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o swoich doświadczeniach opowiedzieli:
- Alan Murray (Institute for Medieval Studies, Leeds)
- Chris VandenBorre (Brepols Publishers)
- Rudolf Puelinckx (Brepols Publishers)
- Paweł Kras (Centrum Studiów Mediewistycznych, Lublin)
- Anna Adamska (Universiteit Utrecht)
- Marco Mostert (Universiteit Utrecht)
- Anna Zajchowska-Bołtromiuk (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa)
- Wojciech Świeboda (Biblioteka Jagiellońska, Kraków)
- Adam Poznański (Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław)
- Krzysztof Nowak (Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków)
Panel był transmitowany na żywo. Jego nagranie można zobaczyć na: https://bit.ly/3VfPMN3
Dostęp do International Medieval Bibliography
Dzięki współpracy między Centrum Studiów Mediewistycznych KUL a wydawnictwem Brepols Publishers Biblioteka Uniwersytecka KUL pozyskała dostęp do obejmującej ponad pół miliona rekordów Międzynarodowej Bibliografii Mediewistycznej (International Medieval Bibliography – IMB). Z bibliografii mogą korzystać studenci i pracownicy KUL oraz każda osoba korzystająca z informatorium BU KUL. Baza jest dostępna za pomocą linku: https://buhan.kul.pl/han/brepolis-imb/
Stanowi ona podstawowe narzędzie pracy dla uczonych i studentów zajmujących się średniowieczem oraz wyczerpujące źródło informacji o literaturze przedmiotu wydawanej w Europie, obu Amerykach i regionie Azji i Pacyfiku.
IMB swoim zakresem obejmuje nie tylko tradycyjnie pojmowaną historię średniowiecza, lecz także prace z zakresu archeologii średniowiecznej, historii sztuki, filozofii, teologii, muzykologii, teatrologii, mediolatynistyki i filologii narodowych. Bibliografia zawiera ponad 546 000 rekordów, w pełni opracowanych w zakresie czasu, tematu, miejsca i zawierających wszystkie informacje bibliograficzne.
IMB rejestruje zarówno wydawnictwa zwarte, jak i artykuły ukazujące się w wydawnictwach ciągłych. Noty bibliograficzne opatrzone są tłumaczeniami oryginalnych tytułów prac na język angielski oraz indeksowanymi hasłami przedmiotowymi, umożliwiającymi przeszukiwanie zasobu pod kątem słów kluczowych. Centrala IMB działa na Uniwersytecie w Leeds (Wielka Brytania) w ścisłej współpracy z Centrum Studiów Mediewistycznych w Poitiers (Francja).
W SKRÓCIE:
- 546 000 opisów bibliograficznych artykułów, recenzji, monografii, prac zbiorowych i innych obejmujących wszystkie aspekty badań nad średniowieczem
- 15 000 nowych rekordów co roku
- kwartalne aktualizacje
- wszechstronny system katalogujący i indeksujący na bazie wielojęzycznej terminologii opracowanej przez mediewistów dla mediewistów
- 120 000 haseł indeksujących, sklasyfikowanych według sześciu kategorii (tematy, osoby, teksty, miejsca, rękopisy itp.)
- globalna sieć pięćdziesięciu zespołów zapewniających regularne opracowywanie 4 500 czasopism naukowych i ponad 5 000 woluminów wydawnictw (materiały konferencyjne, zbiory artykułów, katalogi wystaw, księgi jubileuszowe)
- analizy statystyczne w zakresie profilu czasopism i autorów
- linki DOI do pełnego tekstu wybranych artykułów
- powiadomienia mailowe na temat nowych wpisów
- kilka formatów eksportu danych (EndNote, RefWorks, Microsoft Office Word)